OBS Fullbokad!
Varmt välkommen till en långhelg med guldkant i storslagen natur! Helgen bjuder på en härlig blandning av toppturer, yoga och spa.
Vi startar dagen med att långsamt väcka kroppen med yoga i Aula Capella med fjället som kuliss.
Dagarna ägnar vi åt toppturer där vi med egen kraft och energi tar oss upp för utvalda fjälltoppar med hjälp av stighudar, en upplevelse som ger bestående skidåkarminnen. När dagen är slut kan du konstatera att det är din egen kropp som klarat av att ta dig såväl uppför som nedför varje fjälltopp. Lyckokänslan är total!
Vad passar bättre än att spendera eftermiddagarna i Mii Gullo Spa för att återhämta kraft och få en stunds välbehövlig avslappning efter en dag på fjället. Här kan du värma ömma muskler i bastun, sjunka ner i varmkarbadet och kanske ta ett uppfriskande dopp i isvaken? På kvällarna får du njuta av trerätters middagar med utsikt över sjön Malmagen och Rutfjället.
Vi utgår från Fjällnäs och vår omgivande storslagna fjällvärld. Beroende på väder, vind och snöförhållanden så använder vi oss av terräng både i Norge och Sverige. Vissa dagar är det Vigelpiken som gäller, andra dagar Hamrafjället, Anåfjället, Skarvarna eller Tvervigeln. Då Fjällnäs ligger centralt ur ett skidåkarperspektiv har vi aldrig lång transport för att hitta den bästa skidåkningen för dagen.
Datum | Tidpunkt | Arena/Plats | |
---|---|---|---|
9
Mar
|
Torsdag 9 mar 2023 | 15:00 | Fjällnäs - Est.1882 |
10
Mar
|
Fredag 10 mar 2023 | 15:00 | Fjällnäs - Est.1882 |
11
Mar
|
Lördag 11 mar 2023 | 15:00 | Fjällnäs - Est.1882 |
12
Mar
|
Söndag 12 mar 2023 | 15:00 | Fjällnäs - Est.1882 |
Telefonnummer (Bokning) | ||
0046 68423030 | ||
E-post | ||
info@fjallnas.se | ||
Webbsida | ||
https://www.fjallnas.se/sv/aktivitet/topptur-yoga-spaweekend-9-12-mars-2023/ | ||
Evenemangslänk | ||
https://www.fjallnas.se/sv/aktivitet/topptur-yoga-spaweekend-9-12-mars-2023/ |